Epilasyon - Epiladerma

Epilasyon

Kılların köküyle birlikte yok edilmesi olarak tanımlanır. Epilasyon yöntemleri GEÇİCİ ve KALICI olmak üzere 2 gruba ayrılır. Geçici yöntemler kullanılarak kıl köküne dokunmadan kılın sadece deri üstünde gözüken kısmının yok edilmesi işlemi ise depilasyon olarak tanımlanmaktadır. Kıl folikülünün tahrip edilmesiyle sağlanan epilasyona ise KALICI EPİLASYON denmektedir.Epilasyonda amaç, kıl üretimini gerçekleştiren kök hücreyi yok etmektir. Kök hücre kıl folikülünün en dibinde bulunur ve anogen evre(aktif evre) denilen dönem boyunca kıl üretimi yapar. Kıl folikülünün evreleri, lazer destekli kalıcı epilasyon başarısı için hayati öneme sahiptir, çünkü yalnız anogen yani aktif büyüme evresindeyken uygulanan lazer tedavileri kıl kökü hücresini tahrip ederek kalıcı epilasyon sağlamaktadır.

Epilasyon sürecini anlamak için önce kılın fizyolojisini bilmekte fayda vardır. Bir kıl hücre kompleksi (kıl folikülü) başlıca iki bölümden oluşur, deri üzerinde kalan kıl gövdesi ve deri içinde kalan kıl kökü. Kıl kökü,cildin bir kaç mm derinliğinde yerleşmiştir. Kan damarları ve sinirlerle desteklenen bu bölüm kılın canlılığını ve büyümesini sağlayan ana merkez görevini görür. Her kıl folikülü, oluşumundan başlayarak büyüme, dinlenmeye geçiş ve dinlenme şeklinde evrelerden geçerek döngüsünü tamamlar.Anagen Devre (Büyüme): Kıl folikullerinin aktif olduğu dönemdir. Kişiden kişiye ve vücut bölgelerine göre değişmekle birlikte bu devre yaklaşık 3 yıl veya daha uzundur.

Katagen Devre (Gerileme): Anagen devre ile dinlenme devresi arasındaki geçiş dönemini kapsar. Folikulün kısalması ile kendini gösterir bir kaç gün içinde tamamlanır.

Telogen Devre: 3 ay kadar süren dinlenme dönemidir, bu dönemin sonunda döngü tamamlanır ve kıl dökülerek yeni bir evre başlar. Bu aşamadaki kıl çekilirse bir sonraki devre olan anagen devre erken başlar. Bu, ağda ve cımbız gibi yöntemlerin kıl büyümesini nasıl hızlandırıcı etki yaptığını açıklar.
Epilasyon Uygulanmayan Durumlar
Kalp pili olanlarda
Epilepsi hastalığı olanlarda
Hamile olanlarda
Dermatolojik hastalığı olanlarda
Akne tedavisi olan bazı ilaçlarda
Lokal ya da sistemik enfeksiyonu olanlarda
Çok yakın zamanlarda güneşlenmiş ve güneş yanığı olanlarda

Epilasyon Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler
Epilasyon uygulamasından sonra 1 hafta süreyle solaryuma girmemelisiniz. Güneşlenmemelisiniz ve özellikle yüz epilasyonu sonrası yüksek faktörlü güneş kremleri kullanmalısınız.

Bazı kişilerde epilasyon sonrası hafif bir kabarıklık nadiren kabuklanma ve sivilce oluşabilir. Bunlar herhangi bir tedaviye gerek olmadan kendiliğinden geçer. Epilasyon sonrası cilt hassasiyetine göre 1 saat ya da en fazla 1 günlük bir kızarma olabilir bu doğal bir durumdur.

Kıl yoğunluğu her seansta %15-20 arası kalıcı olarak azalmaktadır. Farkı ancak 3.seanstan sonra hissedersiniz.* Bu yazı bilgilendirme amaçlıdır.

Güzellik Merkezimizde Yapılan Uygulamalar

Call Now ButtonBize Ulaşın